ÖZEL HABER Şanlıurfa

Saco’yu Mersaviler Mi Vurdu?

Şanlıurfa’nın 12’lerinin Urfa’nın kuruluşunda hiç şüphesiz önemli bir yeri bulunuyor. Ancak Urfa’nın kuruluş destanın yazıldığı 11 Nisan günlerinde aşiretlerin rollerine çok az yer verilse de Mersavi Aşiretinin Fransız Komutan Saco’yu öldürdüğü sırada çıkan çatışmada çok sayıda şehidi de bulunuyor. Mersavilerin en yaşlılarından 85 yaşındaki Hacı Reşit Demir, babasından dinlediği o günleri bir haber sitesine anlatmıştır. Hacı Reşit Demir, çok az Türkçe bildiği için Kürtçe anlattığı 11 Nisan günlerinde ilgin ayrıntıları aktardı.

 

Mersavilerin en yaşlılarından 85 yaşındaki Hacı Reşit Demir Fransız Komutan Saco’yu nerede nasıl vurduklarını ve çatışmalarda kaç şehit verdiklerini babasının kendisine anlattığı şekilde dile getirdi.

 

“Saco’yu Urfa’da Mersaviler vurdu” diyen Hacı Reşit Demir “Saco Şanlıurfa’dan kaçarken gelip Fevzi Paşa Hayratı’nda saklandı. Urfalılar onu buradan çıkartmak için antlaşma yaptılar. Ardından Mersavilerin köyüne yakın bir yerde Mersaviler vurdu” ifadesini kullandı.

 

 

Hacı Reşit Demir bir haber sitesine verdiği röportajında 11 Nisan günlerine dair şunları anlattı; “Babam anlatıyordu Bize haber verdiler Saco geldi savaş yapıyor. Şanlıurfa’ya girmiş çıkmıyor. Dedi silahımı kaldırdım çıktım. Dediler Antep yoluna çıkmayın Saco Eski Devlet Hastanesi’nin yanındaydı. Kim geliyorsa vuruyordu. Sıçan yolundan çukurlardan şehir merkezine girdim. Muhacirler çarşısına girdim, orada eski Urfalılar silahla beni görünce beni yakalayıp Attar Camisine götürdü. Atarlar Camisi doluydu. Sait Bey, Cüneyt Bey, İbrahim Bey hepsi içindeydi. Fatma’nın oğlu Ahmet’i çağırdılar. O gün camide kaldık, bana yemek yedirdiler. Yemeği yedikten sonra çeteye katıldım. Haber verdiler dediler Reis Mehmet Efendi Urfa’ya gelmiş. O Urfa dışında okuyordu. Ardından Urfa’nın Başsavcısı olmuştu. Bizde sılaya rahim yapmak için gittik. Onu ziyaret ederken savcım savaş oluyor ne savaşı dedi. Saco’nun savaşı dedik. Nerde kalıyor dedi, bizde dedik Ulu Cami’de kalıyor.

 

 

MERSAVİLERİN İSMİ KASAP TABURU OLARAK BİLİNİR

 

O da dedi sabah gidin, biz sabah gittiğimizde onların bir keskin nişancısı vardı bizim bir arkadaşımızı vurdu arkadaşımız şehit oldu. Cenazeyi dışardan içeriye kaçırdık. O kaçırma esnasında keskin nişancı birkaç arkadaşımızı daha vurdu. Sonra biz keskin nişancı Müslüm Ağa’ya (müslüm ağaç) haber verdik. Oda geldi. Bundan kurtulamıyoruz dedik. Oda sipere girdi. Keskin nişancılar birbirine görününce ateş etmeye başladılar. Saco’nun askeri ateş etti mermisi boşa gitti. Müslüm Ağa (müslüm ağaç) nişanı alıp Saco’nun keskin nişancısına ateş etti. Müslüm Ağa’nın mermisi saco’nun keskin nişancısının göğsüne değdi ve yere yığıldı. İnsanlarımız çok sevindi zılgıtlar eğlenceler. Herkes keskin nişancı Müslüm Ağa’ya teşekkür etti. Bizi bundan kurtardın dedi. Ardından Saco kaçıp Gaziantep yolundaki Fevzi Paşa Hayratı’na saklandı, devlet su, ekmeği ona yasak etti. Baktılar Saco saklandığı yerden çıkmıyor, sonra Urfalılar dışarda pusu kurup, Saco’ya oradan çık sana karışmayacağız dedi. Hayratın yakınına gidenler korkma çık dediler. Sonra Saco çıktı birkaç kilometre sonra birbirlerine ateş açtılar. Bizden iki kişi şehit oldu onları vurmaya devam ettik. Birkaç kilometrede onları bitirdik. Saco’yu Mersaviler öldürünce Mersaviler’in adı Kasap Taburu oldu” şeklinde anlattı.

 

63olay.com

 

 

 

 

Düşünceni paylaş

Back to top button