Eğitim Uzmanı Yıldırım’dan Veli ve Öğrencilere Yönelik Önemli Uyarı!

YKS sınavlarına giren öğrencilerin yapacakları tercihler için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini açıklayan Pratik Yöntem Eğitim Kurumları Kurucu Müdürü, Eğitim Uzmanı Mustafa Yıldırım, önerilerde bulunarak veli ve öğrencilere çağrıda bulundu.

 

Anne, baba ve öğrencilere çağrıda bulunan Eğitim Uzmanı Mustafa Yıldırım, tercihler konusunun önemini anlatarak mutlaka bir uzman eşliğinde tercihlerin yapılması gerektiğini ve doğru tercihin hayat kurtaracağını ifade etti.

 

 

Pratik Yöntem Eğitim Kurumları Kurucu Müdürü, Eğitim Uzmanı Mustafa Yıldırım’ın yapılacak tercihlerle ilgili veli ve öğrencilere yaptığı çağrı;

 

“26– 27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılan YKS sınav sonuçları, 4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak.

 

Tercih süreci en az üniversite sınavına hazırlık süreci kadar önemli ve dikkat edilmesi gerekilen bir süreçtir.

 

YKS ye giren öğrenciler ortalama yaptıkları netleri ve dolayısıyla alacakları puanları tahmin edebilmektedirler. Bundan dolayı şimdiden öğrencilerin meslek ve üniversite araştırmaları yapmaları doğru olan olacaktır.

 

Tercih ve meslek seçimini sona veya dar bir zamana bırakılmaması gerekmektedir.

 

Her yıl bir çok öğrencinin sınavı beklediği gibi geçmesine rağmen yanlış tercihten dolayı üniversiteye yerleşememekte veya tercih hatası yaparak sevmediği bölümleri okumak zorunda kalmaktadır.

 

ÖSYS tercihleri başarı sırasına göre yapılır. Şimdiden ortalama başarı sırası sınavın zorluğu göz önüne alınarak ve önceki yıllara bakılarak tahmin edilebilinir. Evet, tercihte puana bakılmaz. Puan aldatır, tercihte esas olan öngörülerdir, doğru tahminlerdir. YKS ile alan bölümlerin sıralamasını tahmin edebilmek çok önemli, tercih yapmak sadece bir robotla olacak iş değil, yada yüzlerce sayfalık bir kılavuz çekip sayfa sayfa not çıkartmakta değil.

Tercih bir Rehber öğretmenden bir liste alıp 100 kişiye gösterdikten sonra mahallenin bakkalına değiştirmekte değil, doğru tercih doğru yöntemle yapılır.

 

Tüm öngörüleri hesaplayıp gelebilecek en doğru yerleri yazabilmek, doğru tercih, meslek dallarını, bölümlerin KPSS durumlarını yurtları, bursları, sosyal ve fiziki tüm şartları hesapladıktan sonra yapılan tercihtir, doğru tercih, mutlaka yakın yerleri yazmak yada kuzeninin okuduğu bölümü yazmak, mutlaka ailenin istediği, yada öğrencinin ısrarla direttiği bölümü-şehri yazmak hiç değildir. Doğru tercih, üniversitede okuyan kuzene yaptırılan tercih de değildir.

Anneler, babalar ve öğrenciler tercihinizi mutlaka ama mutlaka bir uzmana yaptırın.

Zamanınız varken bol bol araştırma yapın. Tercihlerinizi son güne bırakmayın.

 

Her yıl PRATİK YÖNTEM sokağında seçkin üniversitelerle yapılan işbirliği ile çok sayıda tercih uzmanı tarafınızdan yüzlerce öğrencimize tercihler yapılmakta, Bu yılda aynı şekilde sokakta tercih günlerini başlatacağız…

Lütfen tercihlerinizi ciddiye alın.

Çünkü;

 

 "Doğru Tercih Hayat Kurtarır"

 

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.”

 

Düşünceni paylaş

Back to top button